Jak nie urządzać mieszkania?

Gdy stajemy przed perspektywą urządzania domu czy mieszkania zwykle jesteśmy bardzo podekscytowani i liczymy na to, że uda nam się zaaranżować piękne i praktyczne wnętrza. Niestety później często spotykają nas rozczarowania, bo efekt końcowy nieco odbiega od pierwotnych zamierzeń. Najwięcej błędów popełnia się, gdy urządza się mieszkanie po raz pierwszy, dlatego warto słuchać rad bardziej doświadczonych osób oraz czytać opinie innych ludzi, zanim postawi się na dane rozwiązanie.

Źle oszacowany budżet

Urządzanie mieszkania wbrew pozorom kosztuje całkiem sporo. Ktoś, kto robi to po raz pierwszy, często ma mylne przekonanie na temat kosztów. Znane jest powiedzenie, by na remont zawsze przeznaczać 25% środków więcej niż wychodzi z pierwszych obliczeń. W praktyce bardzo często dołożyć trzeba znacznie więcej. Wynika to z kilku czynników. Niektórzy nie uwzględniają w kosztorysie przedmiotów z pozoru drobnych, takich jak zakończenia przy listwach podłogowych, akcesoria hydrauliczne, silikony, śrubki, kleje a te rzeczy sumarycznie kosztują niemało. Meble i sprzęty w gazetkach reklamowych kuszą niskimi cenami a w praktyce trzeba zapłacić więcej, bo albo nie ma tego modelu albo nie była to cena za całość.
Najgorzej jest, gdy ktoś ma budżet ograniczony i musi ciąć koszty. Niestety takie rozwiązania później bardzo się mszczą a wnętrza wyglądają źle. Jeśli ktoś przykładowo wybierze tanie płytki podłogowe do kuchni, będą one wyglądały źle i trudno będzie je utrzymać w czystości. Mając jednak na uwadze, że na takiej podłodze stoi zabudowa meblowa bardzo trudno później o wymianę.

Wybór rozwiązań trudnych do sprzątania

Wiele osób ślepo poddaje się modzie i wybiera na przykład czarne płytki, na których bardzo widać osad z kamienia. Nie sprawdzają się także białe fugi w często użytkowanych miejscach. Wybierając czy to kafle, czy kamień na ścianę trzeba zawsze liczyć się z tym, że pewne rozwiązania będą wymagać dodatkowego sprzątania. Nie warto też kupować tanich zlewów granitowych, bo dobrze będą one wyglądały jedynie w sklepie na wystawie.

Za mało miejsca do przechowywania

Każdy, kto urządza mieszkanie powinien pamiętać, że na pierwszym miejscu jest jego funkcjonalność a nie estetyka. Producenci mebli promują cały szereg modeli, które co prawda ładnie wyglądają na sklepowych ekspozycjach, jednak są niepraktyczne. W zestawach meblowych zazwyczaj jest mało szafek zamkniętych i szuflad a dużo otwartych przestrzeni. Później nie ma gdzie schować takich przedmiotów jak dokumenty czy akcesoria elektroniczne i panuje nieporządek. Wiele osób robi ten sam błąd w łazienkach. Przygotowują oni kilka ciekawych półek z dekorami w zabudowie a później nie mają już gdzie powiesić solidnej szafki zamykanej, by schować kosmetyki czy akcesoria do sprzątania.

Autor

 • Miłośniczka tworzenia stron internetowych i kodowania w języku JavaScript. Zajmuje się także grafiką komputerową. Twierdzi, że posiada super moc i jest nią robienie sałatek warzywnych.

2 komentarze do “Jak nie urządzać mieszkania?

 • 23 listopada 2021 o 19:10
  Permalink

  W przypadku urządzania nowego mieszkania nie warto patrzeć na ilość, a na jakość produktów. Chyba nie chcesz, żeby twoje mieszkanie wyglądało lipnie.

 • 25 listopada 2021 o 18:46
  Permalink

  Przed urządzeniem mieszkania warto dobrze zaplanować budżet. Jeśli gdzieś w trakcie zabraknie nam pieniędzy, to resztę wykończymy jaką taniochą i wszystko będzie wyglądać tandetnie.

Możliwość komentowania została wyłączona.