Złoto jako inwestycja długoterminowa.

Złoto jest ogólnie uważane za bezpieczną inwestycję i było popularne wśród inwestorów na całym świecie w czasach niepewności, takich jak pandemia i niskie stopy procentowe dla gotówki. W zeszłym roku popularne okazały się również inwestycje w monety z limitowanej edycji, produkowane równolegle z monetami przeznaczonymi do powszechnego obiegu.

Obecna polityka monetarna ma wpływ na wzrosty

Nikt nie ma wątpliwości, że gorączka złota jest efektem ubocznym bezprecedensowego kryzysu w służbie zdrowia, zmuszającego rządy do wyrzucenia do kosza podręcznika finansowego. Złoto to najstarsze bezpieczne aktywo świata, zawsze dobrze prosperujące w czasach niepewności. Z historycznego punktu widzenia inwestorzy powracali do niego jako zabezpieczenia przed politycznymi i gospodarczymi zawirowaniami, a jego cena skakała w czasie wojen, kontestowanych wyborów i kryzysów gospodarczych.

Złoto zajmuje pierwsze miejsce

W dłuższej perspektywie, tym, co sprawia, że złoto świeci tak jasno w oczach inwestorów, co stało się półtrwałą cechą globalnej gospodarki: niskie stopy procentowe, od czasu do czasu spadające poniżej zera. „Jeśli stopy są wysokie, to trzymając złoto tracisz pieniądze z powodu kosztów przechowywania i ubezpieczenia.

Jeszcze przed pandemią wielu analityków przewidywało, że ceny złota wzrosną, ponieważ nad światową gospodarką zbierały się chmury.

Jak wszystkie towary, wartość złota zmienia się zarówno w górę, jak i w dół w odpowiedzi na warunki rynkowe, które wpływają na popyt i podaż tego metalu szlachetnego. Popyt na złoto pochodzi z czterech kluczowych sektorów – jubilerstwa, inwestycji prywatnych, rezerw banków centralnych i przemysłu. Na każdy z tych sektorów zmiany warunków rynkowych wpływają w inny sposób.

Wzrosty cen złota mają miejsce, gdy popyt przewyższa podaż. Popyt konsumpcyjny i przemysłowy oraz niestabilność rynku to główne motywy zwiększonego popytu na złoto. Około połowy wydobywanego na świecie złota przypada na wyroby jubilerskie.

Indie i Chiny skupują złoto

Szybki wzrost liczby ludności na dwóch największych rynkach złota – w Indiach i Chinach – napędza rosnący popyt. Przemysł wymaga mniejszej ilości złota w przeliczeniu na tonę, ale gwałtowny rozwój zaawansowanej technologicznie elektroniki powoduje rosnące zapotrzebowanie na dostawy.

Niestabilność rynku napędza zakupy prywatnych inwestorów i, co najważniejsze, masowe zakupy banków centralnych. Złoto jest tradycyjną bezpieczną przystanią inwestycyjną w przypadku niepewnych lub spadających rynków, przyciągając duże inwestycje zarówno ze strony instytucji finansowych, jak i osób prywatnych.

Kiedy złoto spada?

Spadki cen złota mają miejsce, gdy podaż przewyższa popyt. Większe zaufanie inwestorów i banków centralnych do stabilności rynku jest głównym motywatorem do pozbywania się złota. Gdy inwestorzy są pewni, że światowe rynki będą nadal rosły, godzą się na większe zaangażowanie w bardziej ryzykowne inwestycje, które mogą szybciej zyskać na wartości i potencjalnie wypłacać dywidendy. Jeśli cena złota spadnie poniżej poziomu, przy którym jego wydobycie jest opłacalne, kopalnie mogą być zamykane (ograniczając podaż) do czasu powrotu cen.

Autor

 • Miłośniczka tworzenia stron internetowych i kodowania w języku JavaScript. Zajmuje się także grafiką komputerową. Twierdzi, że posiada super moc i jest nią robienie sałatek warzywnych.

2 komentarze do “Złoto jako inwestycja długoterminowa.

 • 21 listopada 2021 o 14:20
  Permalink

  Złoto to najlepsza inwestycja długoterminowa jaką można sobie wyobrazić. Jest odporne na inflację i pozwala utrzymać środki na lata.

 • 22 listopada 2021 o 18:06
  Permalink

  Od jakiegoś czasu kupuję złote monety, wiem, że to dobra inwestycja kapitału. Nawet jeśli nie sprzedam ich w przyszłości, to będę mógł oddać je wnukom.

Możliwość komentowania została wyłączona.